Üye / Bayi GirişiÜye Kayıt      
       
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Bookmarks'a Kaydet
  Skip Navigation Links
 Sitemize hoş geldiniz...  Sitemize kayıtlı iseniz Üye Girişi bölümünden giriş yapabilirsiniz.
 

 

V Aşının Özellikleri

Blacklion aşı makası ile aşı yapmak için en uygun zaman ağaçlara henüz su yürümediği, ağaçların uykuda olduğu kış dönemidir. Bu zaman dilimi genel olarak Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Özellikle kışın son döneminde yapılan aşılar da %100’e varan tutma oranlarına ulaşılabilmektedir.Soğuk bölgelerde soğuktan etkilenme riski olan örneğin ceviz aşıları, ağaç uyanmadan aşı kalemleri alınarak hava almayacak şekilde naylon torba içerisine koyularak 0 - +4 C0 ısı değerlerin de soğuk hava deposu veya buzdolabında muhafaza edilir ve soğuk alma riski ortadan kalkınca aşılama yapılır.
Aşılama için anacın yeşermesi önemli olmayıp, aşı alınacak ağacın uyanmamış olmasına dikkat edilmelidir. Üzüm aşısında uygulama biraz daha farklıdır. Asma uyanmadan alınan kalemler hava almayacak şekilde naylon torba içerisine koyularak 0 - +4 C0 ısı değerlerin de soğuk hava deposu veya buzdolabında muhafaza edilir ve asmadaki ağlamanın bitiminde (örneğin İç Anadolu için Mayıs ayı başları) aşılama yapılır. Bunun nedeni ise asmadan akan su aşı noktasındaki ağaç dokusunu bozmakta ve tutma oranını düşürmektedir.
Kışın yapılan aşıların sağladığı  bazı avantajlar bulunmaktadır. Bunların başında aşının gelişimi gelmektedir.  Klasik aşılama yöntemlerinden olan göz veya yama aşısı gibi aşıların yapılabilmesi için ağaç kışın veya baharda budanır, Haziran ayına kadar büyüyen sürgünlere aşı yapılır ve aşı ancak bu ayın sonlarında büyümeye başlamaktadır. Halbuki Blacklion aşı makasıyla aşılanan ağacı doğal olarak budamışta oluruz. Baharda yeşeren ağacımız doğrudan aşılardan yeşererek güçlü sürgünler verir ve bu sürgünler yıl boyu büyüyerek diğer aşıların 3-4 misli daha fazla gelişme kaydeder. Aşılanacak anaç ve aşı kaleminin yeni sürgün olması gerekmemekte, aşı kaleminde göz bulunması yeterli olmaktadır. Diğer bir avantaj ise kış mevsimi boyunca, ağaç yeşerene kadar aşı yapabileceğimiz için zaman açısından rahat bir çalışma olanağı sunmaktadır. .

                                                                                                                                                     


 

 

 
 
                                             
  Kurumsal Müşteri Hizmetleri Hesabım
Hakkımızda Sipariş ve Teslimat Seçenekleri Hesap Bilgileriniz
      Güvenlik   Kargo Takip   Adres Bilgileriniz  
Gizlilik Banka Hesaplarımız Sipariş Takip
Bize Ulaşın Yasal Haklar Yorumlarınız
  Aşılama
 Teknikleri
  Makas Kataloğu                 Sepetiniz  
                                       

                                         
  Herhakkı saklıdır. Copyright © 2012
Egemenler Ltd.Şti.